2019 ALUMNI WEEKEND
October 4-6

Honor Classes:
1949      1954      1959      1964      1969      1974      1979      1984      1989      1994      1999      2004      2009      2014

 

Schedule of Events:

Friday, October 4

5:30 pm - Chili and Cinnamon Roll in the Cafeteria

7:30 pm - Vespers in the Church

 

Sabbath, October 5

9:45 am - Sabbath School in the Auditorium

10:45 am - Church in the Auditorium
 

Lunch provided by Sunnydale Adventist Academy following the service

1:30 pm - Honor Class Visitations

 

Sunday, October 6

8:00 am - 5k Memorial Run/Walk on SAA's Campus

8:00 am - Golf Tournament at Arthur Hills Golf Course, Mexico, MO


Memories from Alumni 2018

Church Service

Church Service

Class of 1948 ~ Ernest Norris

Class of 1948 ~ Ernest Norris

Class of 1958 Back Row: Roger Stocker, Jane Nowack Thayer, Carol Hutchinson Middle Row: Ferrill Rose, Joetta Jones Wineland Front Row: Violet Ross Keightly, Bonny Statser Rice, Diana Cowan

Class of 1958
Back Row: Roger Stocker, Jane Nowack Thayer, Carol Hutchinson
Middle Row: Ferrill Rose, Joetta Jones Wineland
Front Row: Violet Ross Keightly, Bonny Statser Rice, Diana Cowan

Class of 1968 Back Row: Gary Wilson, Terry-Lynn Ellis Erickson Middle Row: Richard Patterson, Kathy Spivey Gravell, Sandra Greer Kluter, Ron Dye Front Row: Edward Beijen, David Priest, Dan Avery, Patricia Jackson

Class of 1968
Back Row: Gary Wilson, Terry-Lynn Ellis Erickson
Middle Row: Richard Patterson, Kathy Spivey Gravell, Sandra Greer Kluter, Ron Dye
Front Row: Edward Beijen, David Priest, Dan Avery, Patricia Jackson

Class of 1978 Row 4: Scott Johansson, Kenneth Miller, Janice Taft Grote Row 3: Victoria Ann Dawes Harvey, Carma Wisdom Greenwood,  Vera Littrell Hart, John Brown Row 2: Steven Eldenburg, Franklin Stine, Stephen Stokes Row 1: Rebecca Olson Gardner, Dana Gibb Clark

Class of 1978
Row 4: Scott Johansson, Kenneth Miller, Janice Taft Grote
Row 3: Victoria Ann Dawes Harvey, Carma Wisdom Greenwood,
Vera Littrell Hart, John Brown
Row 2: Steven Eldenburg, Franklin Stine, Stephen Stokes
Row 1: Rebecca Olson Gardner, Dana Gibb Clark

Class of 1988 Back Row: Neil Dye, Harold Ermshar, Jeff Needles Front Row: Stacie Greer Hatfield, Lisa Barko Teglas, Durward Hass, Doug Purkey

Class of 1988
Back Row: Neil Dye, Harold Ermshar, Jeff Needles
Front Row: Stacie Greer Hatfield, Lisa Barko Teglas, Durward Hass, Doug Purkey

Class of 1998 Row 4: Jeff Meyers, Aaron Clark, Brian Kleven, Scott Brodersen Row 3: Gina Messenger Beldin, Melissa Yates Morris, Joseph Quigley Row 2: Josh Beldin, Amanda Bascom McWilliams, Lindy Page Liepke, Megan Whitford Meredith, Talitha Mekelburg Downs Row 1: Nathaniel Bollinger, Jessica Anderson Nazarenus

Class of 1998
Row 4: Jeff Meyers, Aaron Clark, Brian Kleven, Scott Brodersen
Row 3: Gina Messenger Beldin, Melissa Yates Morris, Joseph Quigley
Row 2: Josh Beldin, Amanda Bascom McWilliams, Lindy Page Liepke,
Megan Whitford Meredith, Talitha Mekelburg Downs
Row 1: Nathaniel Bollinger, Jessica Anderson Nazarenus

Pastor Aaron Clark (‘98) ~ gave the sermon

Pastor Aaron Clark (‘98) ~ gave the sermon

Logan (‘17) splits the defense

Logan (‘17) splits the defense

Class of 1953  Edith Pennington Beans, Dorthy Kellogg Rice, Charles Rice, Donna McDonald Selby

Class of 1953
Edith Pennington Beans, Dorthy Kellogg Rice, Charles Rice, Donna McDonald Selby

Class of 1963 Back Row: Ross Andreassen, Merlin Kidwiler Front Row: Pamela Beglau Sparks, Yvonne Trute Christensen

Class of 1963
Back Row: Ross Andreassen, Merlin Kidwiler
Front Row: Pamela Beglau Sparks, Yvonne Trute Christensen

Class of 1973 ~ Ron Clark, Teresa Carnes Clark, David Troyer

Class of 1973 ~ Ron Clark, Teresa Carnes Clark, David Troyer

Class of 1983 Back Row: Stacy Havelka Mecklenburg, Andrew Radovan, Cheri Fullerton Boyles Front Row: Doug Downs, Julianne Epple Downs

Class of 1983
Back Row: Stacy Havelka Mecklenburg, Andrew Radovan, Cheri Fullerton Boyles
Front Row: Doug Downs, Julianne Epple Downs

Class of 1993  Back Row: Raymond Erickson, Melinda Giem Baysinger, James Baysinger Front Row: Lowell Erickson, Todd McFarland, Christy Bales Prevo, Paul Prevo, Jim Martin

Class of 1993
Back Row: Raymond Erickson, Melinda Giem Baysinger, James Baysinger
Front Row: Lowell Erickson, Todd McFarland, Christy Bales Prevo, Paul Prevo, Jim Martin

Class of 2008 Back Row: Kyle Barker, Jordan Ballew Front Row: Blake Chaney, Anna Coridan, Benjamin Barnett

Class of 2008
Back Row: Kyle Barker, Jordan Ballew
Front Row: Blake Chaney, Anna Coridan, Benjamin Barnett

Class of 2013 ~ Victoria Quigley, Katie Shireman, Jonathan Stefonek

Class of 2013 ~ Victoria Quigley, Katie Shireman, Jonathan Stefonek

Sidney (‘19) & Gracie (‘18)

Sidney (‘19) & Gracie (‘18)

5 K Race

5 K Race

Please email your questions to Kim Kelly or call (573) 682-2164 ext 200.